James Clavell

1924 - 1994

Ve svých 18 letech se dobrovolně přihlásil do britské armády a jako dělostřelecký podporučík pak několik měsíců bojoval na Jávě proti útočícím Japoncům. Byl zajat a zbývající tři roky války strávil v japonských zajateckých táborech, zejména v táboře Čangi u Singapuru. To byla mučírna: ze sto padesáti tisíc anglických, australských a amerických zajatců jich Čangi přežilo jen asi deset tisíc. Clavell byl mezi nimi. Clavell později často hovořil o tom, že přežít japonské zajetí i první dny svobody mu umožnil jenom smysl pro humor, který si vypěstoval v odporném anglickém počasí. Trvalo mu však celých 15 let, než se odhodlal své válečné zkušenosti literárně ztvárnit. Terpve v roce 1960 napsal za horečných dvanáct týdnů svůj první román Král Krysa, který se celý odehrává v zajateckém táboře Čangi.

(Poněkud zvláštní nekrolog, 1994)

Je autorem tzv. asijské ságy, která se sestává z 6 děl, ty lze řadit jednak podle doby vzniku (nejstarší je Král Krysa), jednak podle období, do kterého jsou zasazeny:

  • Šógun - odehrává se ve feudálním Japonsku kolem roku 1600, je Clavellovou poctou japonské kultuře, existuje velmi kvalitní audiozpracování a také seriál (Netflix)
  • Tchaj-pan - odehrává se v Honkongu roku 1941
  • Gaidžin - odehrává se v Japonsku 1862
  • Král Krysa - odehrává se v japonském zajateckém táboře v roce1945
  • Panský dům - odehrává se v Hongkongu 1963
  • Smršť - odehrává se v Íránu 1979

Většina románů ságy byla zfilmována. Mně samotnou kromě Krále Krysy zaujal zejména Šógun, kterého považuji za fascinující mozaiku japonské společnosti a současně za obžalobu křesťanské společnosti, která je zde zobrazena jako zpátečnická, násilná a zaostalá.

Clavell pracoval také pro film a je například spolutvůrcem filmu Velký útěk, který pojednává o skutečné události, kdy zajatí spojenečtí letci zorganizovali velký útěk z německého zajateckého tábora v současném Polsku.